לחשוב חומרים כמו תומאס ראו

שינוי תפיסתי בתחום הבניה

thomas Rau WWF

לחשוב חומרים כמו תומאס ראו

הייתם רוצים לעבוד במשרד אדריכלים בעל שם עולמי, ארבע פעמים בשבוע, תשע שעות ביום, עם ארוחה אורגנית ורכב חשמלי? נשמע טוב, לא? תומאס ראו, בעל משרד אדריכלים באמסטרדם שהחל לפעול ב-92', רוצה שהעובדים שלו יהיו שמחים, שיהיה להם זמן לחייהם הפרטיים, אבל מה, שיחשבו מחוץ לקופסה ויפעלו מתוך אידיאולוגיה סביבתית פורצת גבולות- מסתבר שהחלק הזה הוא המאתגר ביותר.

Thomas Rau

 

אין זה סוד, תעשיית הבנייה העולמית היא תעשייה שמרנית במיוחד, אך עם זאת, גם פה יש מהפכנים שמצליחים לשבור את חוקי המשחק. ראו, רואה בנייה ירוקה כפלטפורמה לחדשנות ופועל לשינוי המודל העסקי והאופן שבו מתנהל הנדל"ן כיום. לטענתו, יש לראות את הנדל"ן כמחסן חומרי גלם אשר חוזרים למעגלים נוספים בתום חייהם. בעבודותיו, לכל חומר וחלק יש "פספורט חומר", אשר יקל על השימוש החוזר בשלבי השדרוג ובתום חיי המבנה, מתוך הבנה כי ישנם חומרים וחלקים שעמידים הרבה יותר מזמן חיים ממוצע של מבנה (50-100 שנה).

לתפיסתו של ראו, בתור בעלים אתה חוסם חדשנות, ולכן, הוא תר אחר ספקי שירותים. במשרדי הפנים של החברה שלו, הכל בהשאלה על בסיס שירות- המקרר, גופי התאורה, הריהוט, הריצוף- הכל מבוסס שירות. כאשר יש צורך לתקן או כאשר הוא מעוניין להחליף, נציגות היצרן מגיעה ומספקת את הצורך. כך, לכל חברה יצרנית יש אחריות שהמוצר שלה יעבוד לאורך זמן, ללא השבתות מתוכננות. כמו כן, ליצרנית תמריץ להפוך את המוצר חזרה למרכיבי בסיס, כחומרי גלם אשר ישמשו את מוצרי העתיד.

במערכת סגורה צמיחה בלתי מוגבלת איננה אפשרית. אנו צריכים לבדוק איך אנחנו יכולים ליצור איזון במערכת הסגורה שלנו תוך התאמה למגבלת המשאב- אין זה מספק להפחית את כמות הפסולת שאנו מייצרים – העתיד הולך להשמדת מושג הפסולת.

ישנם הרבה פתרונות Low-tech פשוטים וישימים שאינם דורשים מורכבות כלל אלא רק פתיחות ותשומת לב. דוגמה מעניינת לכך היא קירור מבנה ע"י העברת מים שפירים קרים המובלים לשטיפת ידיים, ברשת צינוריות מזערית, הממוקמות על התקרה. הצינוריות, אשר טויחו בטיח אדמה, מאפשרות את קירור המבנה במאמץ אנרגטי אפסי. לאחר מכן המים משטיפת הידיים עוברים באופן ישיר כמים לשטיפת האסלות.

Thomas Rau energy

תריסים שיורדים מלמטה למעלה כדי לא להסתיר את כל הנוף, דלת מסתובבת המייצרת אנרגיה במקומות הומים ועוד רעיונות פורצי דרך מאפיינים את עשייתו. ראו מאמין כי בניין העתיד הוא מרכז רווח ולא נטל כלכלי, בניינים שמשרדו עיצב מאופיינים כבניינים עצמאיים אנרגטית, נייטרלים מבחינת פליטות CO2 , מעוצבים לפירוק ומאפשרים חיי המשך עתידיים. כל החומרים שבשימוש הינם בהשאלה, מעניקים שירות ומושבים במלואם.

תמונות לקוחות מאתר החברה www.rau.eu

Silence is Golden