קצר על ירוק – עבודת היועץ לבנייה ירוקה


יועץ לבנייה ירוקה הוא תפקיד חיוני וחדש בבנייה בישראל. היועץ מתכלל את תהליך הפיכת הפרויקט לירוק. הוא עובד עם היועצים השונים וממקסם את עבודתם. הסרטון חושף את תכולת עבודת היועץ, הניתוחים שהוא מבצע והחיבורים שהוא מייצר.
בשונה מתהליך תכנון קונבנציונלי שבו עובד צוות המתכננים והיועצים באופן טורי, הרי שבתכנון ירוק, בו יעדי חסכון המשאבים מקיפים תחומים רבים, נדרש תכנון אינטגרטיבי החל משלב גיבוש הקונספט של המבנה. בתכנון אינטגרטיבי שותפים כלל המתכננים – אדריכלים, מהנדסים ויועצים – בהגדרת יעדים מדידים לחסכון במשאבים, מאפייני הבניין, והצעות תכנוניות להשגת יעדים אלו.
אודות הפרוייקט:
בנייה ירוקה היא פרקטיקה שהולכת ומפתחת בעולם הבנייה בישראל.
גודל שוק הבנייה העולמי הוא מעל ל 700 מיליארד דולר והוא כולל תהליכי תכנון, בנייה, ייצור, תחזוקה ועוד. זהו עולם שלם העוסק באיכות הבנייה, ביעילות אנרגטית של המבנה, בבריאות המשתמשים במבנה, בנושאי קרקע, מים, צמחייה ועוד.
בישראל תחום הבנייה הירוקה תופס מקום הולך וגדל בענף. פורום ה-15, המאגד את 15 הערים  הגדולות בישראל, הפך את הבנייה הירוקה למחייבת וכתנאי לקבל טופס אכלוס במבנה. חברות בנייה מובילות בונות ירוק בתור הגדלת הערך לצרכן לצד הפחתת הנזקים הסביבתיים של ענף הבנייה ויותר ויותר אנשי מקצוע מצטרפים לתחום.
סדרת הסרטונים היא חלק ממיזם משותף של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה ובשיתוף של חברת WAWA, העוסקת בייעוץ לבנייה ירוקה בשוק הפרטי והציבורי, בארץ ובעולם.
שיתוף הפעולה הזה יצר את הסרטונים המציגים את פרקטית הייעוץ לבנייה ירוקה, מתוך הממשק עם התקן הישראלי לבנייה ירוקה, תקן 5281. הסרטונים מציגים את דרישות התקן בנושאים מסוימים ואת האופן שבו ניתן לעמוד בדרישות אלו, ע"י תכנון, שימוש בתוכנות, שילוב בעלי מקצוע ועוד.
אנו מזמינים את הצופים להשתמש בסרטונים אלו כחלון לעולם מקצועי מתפתח ולהעמיק מעבר להם.
אנו נשמח לסייע ולקדם שיתופי פעולה נוספים כגון אלו לקידום הידע והפרקטיקה בישראל.

Silence is Golden