קצר על ירוק – חשיפה לשמש ישירה

ההבנה כיצד ניתן לתכנן לפי תנועת השמש השתמרה לאורך אלפי שנות בנייה. חלק מן המבנים המודרניים זנחו את התובנות הללו עם מהפכת המיזוג המכאני וכך נוצרו מבנים סגורים ואטומים. החזרה לבנייה ירוקה מביאה לנו את השיטות המוכחות לחימום וקירור לפי הבנת תפקוד השימוש, תוך כדי שימוש באמצעים מתקדמים טכנולוגית והצללות חכמות. בסרטון נבין כיצד ניתן לגשת לנושא החשיפה לשמש ישירה בתקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281.
הצללה מספקת למבנה הגנה מפני קרינה ישירה בקיץ כאשר זווית השמש ברקיע הינה גבוהה. הצללת קיץ מתוכננת היטב תאפשר לשמש חורפית לחדור לחללי המבנה וכך יושג חסכון הן בדרישות הקירור בקיץ והן בדרישות החימום בחורף.
העמדה נכונה של המבנה ביחס לדרום וביחס לתנאים הטופוגרפיים ומיקום חללי הפנים מאפשרת לנצל את אנרגיית השמש לחימום המבנה בחודשי החורף, כאשר הצללת פתחים החשופים לקרינה ישירה מצמצמת את הצורך בקירור מאולץ בחודשי הקיץ. כמו כן מיקום חלונות ודלתות וקביעת מימדיהם ביחס לחלל מאפשר אוורור ותאורה טבעיים.
אודות הפרוייקט:
בנייה ירוקה היא פרקטיקה שהולכת ומפתחת בעולם הבנייה בישראל.
גודל שוק הבנייה העולמי הוא מעל ל 700 מיליארד דולר והוא כולל תהליכי תכנון, בנייה, ייצור, תחזוקה ועוד. זהו עולם שלם העוסק באיכות הבנייה, ביעילות אנרגטית של המבנה, בבריאות המשתמשים במבנה, בנושאי קרקע, מים, צמחייה ועוד.
בישראל תחום הבנייה הירוקה תופס מקום הולך וגדל בענף. פורום ה-15, המאגד את 15 הערים  הגדולות בישראל, הפך את הבנייה הירוקה למחייבת וכתנאי לקבל טופס אכלוס במבנה. חברות בנייה מובילות בונות ירוק בתור הגדלת הערך לצרכן לצד הפחתת הנזקים הסביבתיים של ענף הבנייה ויותר ויותר אנשי מקצוע מצטרפים לתחום.
סדרת הסרטונים היא חלק ממיזם משותף של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה ובשיתוף של חברת WAWA, העוסקת בייעוץ לבנייה ירוקה בשוק הפרטי והציבורי, בארץ ובעולם.
שיתוף הפעולה הזה יצר את הסרטונים המציגים את פרקטית הייעוץ לבנייה ירוקה, מתוך הממשק עם התקן הישראלי לבנייה ירוקה, תקן 5281. הסרטונים מציגים את דרישות התקן בנושאים מסוימים ואת האופן שבו ניתן לעמוד בדרישות אלו, ע"י תכנון, שימוש בתוכנות, שילוב בעלי מקצוע ועוד.
אנו מזמינים את הצופים להשתמש בסרטונים אלו כחלון לעולם מקצועי מתפתח ולהעמיק מעבר להם.
אנו נשמח לסייע ולקדם שיתופי פעולה נוספים כגון אלו לקידום הידע והפרקטיקה בישראל.

Silence is Golden