עופר ארז

עופר ארז

אדריכל ומרצה בבניה ירוקה מקיימת

B.Arch – המרכז האקדמי ויצו

M.Arch – אוניברסיטת קליפורניה UCLA

תגיות קשורות

קורסים רלוונטיים

מקומות עבודה נוכחיים

משרד עופר ארז אדריכלים- בניה פרטית, הרחבות בקיבוצים, מתעניין במבנים קהילתיים

המרכז האקדמי ויצו בחיפה

מאמרים, מצגות ופרסומים

ראיון עם עופר ארז

הדס צור / יולי / 2015

מה לדעתך משמעות החיבור בין אדריכלות לקיימות? בעייני אין הפרדה אדריכלות צריכה להיות מקיימת. נקודה. אם לא נעשה בניה מקיימת העתיד שלנו לא יהיה ובטח. בעבר אדריכלים שרתו בעיקר בעלי אחוזות בעלי ממון ושאר הבניה הייתה וורנקולרית, לדעתי יום אחד יפסיקו לדבר על קיימות בנפרד מאדריכלות זה יתחיל להיות חלק אינטגרלי, זה יהיה בראש מעיניהם של כולם, זו לא תהיה אדריכלות בפני עצמה כקטגוריה. השאיפה לבניין מאופס אנרגיה צריכה להיות טבעית, זה לא קל בבניינים גדולים. היום אנחנו מאמצים את השיטה האמריקאית, בתים של 160 מטר לא מספקים אותם, בקיבוץ הבתים הם 160 מטר.

ובבניה פרטית אתה מצליח להכניס בניה ירוקה? כן אני מכניס אותם אבל זה דיסוננס, אנחנו האדריכלים מלאים בדיסוננסים, מצד אחד הרסו עוד דיונה בקיסריה, וכאב לי הלב אבל מצד שני באים אלינו לקוחות ואנחנו מתכננים להם את הבתים. בצד אחד אני מכניס הצללות, ואוורור חסכוני, חלחול טבעי, ושימוש במים אפורים אבל זה לא קל. צריך בית אקולוגי של 500 מטר למשפחה?! זה אבסורד, מחד כן בית אקולוגי אבל מצד שני זה גם התייפייפות כי זה 500 מטר. אני יכול להתהדר עם הארובות רוח ובידוד וחומרי חיפוי שהיו עשויים מהקליפה של האורז ודקים אבל הבית האקלוגי יושב על דונם שבעים. אז מה עושים עם זה…

מהם מקורות ההשראה שלך לאדריכלות טובה ואחראית? בויצו אנחנו גדלים על המודרניזם אני מאמין ביחס ברוטו נטו נכון, הוא לא צריך להיות שופוני, אז המודרניזם כתנועה אני מאמין בה אני אוהב אותה משהו בפשטות של FFF של מיס ונדרהו יש בו משהו.

אדריכל אוסטרלי, גלן מורקוט, שהגיע לכאן עשה הרבה תהודה פה בארץ, הוא תכנן במדבריות באוסטרליה מבנים שהם מאופסי אנרגיה ומנצלים את המעט מים, הוא היה מאלה שמגיעים ומשפיעים על דור. הוא מאד השפיע אבל זה מצרף, קשה להגיע משהו אחד. הפרגמטיזם ההולנדי רם קולהט, אחד האדריכלים המשפיעים בעולם, כתב ספרים מאד משפיעים NEW YORK ועוד ספר MLXL יש לו יחסי אהבה שאה עם מיס ונדרהו וזה משהו שמאד השפיע גם.

משהו עכשווי, BIG משרד של אדריכל דני צעיר שהוא היום כוכה עולמי, תכנן את המבנה לוקח את הגישה הפרגמטית צעד קדימה.

Silence is Golden