למה בידוד נכון של הבית כדאי עבור המשפחה הישראלית

גלובס: בידוד מעטפת הבניין הוא אחד המרכיבים החשובים בבנייה ירוקה ובהתייעלות אנרגטית בבניינים. השפעתו על הפוטנציאל לחיסכון באנרגיה למשקי הבית ואף לכלל המשק היא משמעותית ומהווה את אחד המרכיבים החיוניים בתקן הישראלי לבנייה ירוקה, כך עולה ממחקר מטעם המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, שבחן את הנושא על היבטיו הסביבתיים והכלכליים ותמציתו מובאת כאן.

מלאכת הבידוד מבוצעת על ידי חומר אשר מתנגד למעבר של חום בין אזורים בעלי טמפרטורה שונה, ומונע מעבר של חום בהולכה. איכותו של חומר מבודד נמדדת, בין היתר, באורך חיי המוצר, אטימותו, עמידותו בפני אש, יכולת הבידוד האקוסטית שלו, ההשפעות הבריאותיות שלו ועמידותו בפני חרקים ופטריות.

בידוד פנים, שהינו פשוט וזול להתקנה, מותקן בצדו הפנימי של הקיר, על ידי הצבה של לוחות בידוד קשיחים על גבי הקיר, או באמצעות ריפוד החלק הפנימי של הקיר בבידוד מינרלי. בידוד חיצוני, המהווה פתרון בידוד מקיף לרוב חלקי המעטפת ואינו גורע משטח הדיור, מותקן בחלקו החיצוני של הקיר, בד"כ בעת הקמת הבניין. בשוק קיימים מגוון של פתרונות בידוד, אשר המוכרים שבהם פוליאסטירן מוקצף או סוגי צמר למיניהם.

כמו כן, תכנון נכון של בידוד מבנים כולל גם שימוש באמצעים פאסיביים – כדוגמת הפניית המבנה וארגון החללים באופן המנצל את כיווני השמש והרוח, תכנון נכון של מעטפת הבניין, שימוש נכון באמצעי הצללה, איטום המבנה ומניעה של זליגת אוויר ממוזג אל מחוצה לו.

עוד נטען במחקר, כי בניגוד לדעה הרווחת, בידוד תרמי של מבנים חשוב במידה שווה הן בקיץ והן בחורף, בפרט באקלים חם כמו בישראל. שמירת חום בתוך בניין לאורך זמן על ידי בידוד מעטפת הבניין יכולה להביא לחיסכון בצריכת אנרגיה ולהפחתה בהוצאות לחימום. באותו אופן, בניין בעל בידוד איכותי, אשר בו כמות הקרינה מפוקחת והוא מאוורר כראוי, יכול להיות קריר יותר בימי הקיץ מבניין דומה ללא בידוד.

האדריכל רוני דניאל מכותבי המחקר טוען כי "בידוד נכון של הבית הופך להיות אמצעי הכרחי להורדת חלק מהנטל האנרגטי שנופל על כתפינו, לצד תועלות סביבתיות של צמצום הזיהום והפחתת התחלואה". הוא ממשיך ומסביר כי "במהלך 30 השנים האחרונות אוכלוסיית ישראל גדלה פי 2 ולעומת זאת, צריכת החשמל של המשק הישראלי גדלה פי 5, כתוצאה מעלייה באיכות החיים ומגידול בשטח דירה ממוצעת". על פי המחקר, 30% מסך הצריכה של המשק הישראלי מקורה בצריכה הביתית, ששיעורה מהכלל עלה משמעותית, בעיקר בשל הצורך להביא את הדירה לטמפרטורה נוחה, הדורש אנרגיה רבה יותר ככל ששטחה גדול יותר".

דרושה תוכנית לאומית

המחקר הוסיף ובדק את השפעת השימוש בבידוד על רמת הביצועים האנרגטיים של סוגים שונים של בנייני מגורים בישראל, בבנייה חדשה ובבנייה קיימת, ונערכה השוואה בין מבנים ללא בידוד לאילו בעלי בידוד העומדים בתקן 1045 לבידוד מבנים. תוצאות המחקר מעלות כי השיפור הניכר ביותר נרשם במבנים קיימים בהם הובילה הוספת הבידוד לחיסכון של בין 14.2% ל-26.6% מצריכת האנרגיה לאקלום הבית (קירורו או חימומו), לעומת בנייה רוויה חדשה שם תרם הבידוד לחיסכון של בין 2.2% ל- 9.9% מצריכת האנרגיה.

מהנתונים עולה כי קיים פוטנציאל לחיסכון של כ-4.5% מסך חשבון החשמל החודשי של משק בית ממוצע בישראל. לנוכח ממצאים אלה, עורכי המחקר ממליצים על התערבות של המדינה בהשקעה בשוק הבידוד המקומי וזאת על ידי תוכנית לאומית שתגדיר יעדים מדידים ותפעל להשגתם. עד אשר תרים המדינה את הכפפה, מציעים עורכי המחקר להעלות את המודעות לתחום בקרב הצרכנים, ובכך לעלות את הביקוש לדירות מבודדות וחסכוניות.

המגזר הפרטי מתעורר

"טוב תעשה ישראל אם תיקח דוגמה מטורקיה בעלת אזור אקלים דומה לשלנו, אשר הפכה ל'מעצמת בידוד', אומר האדריכל יאיר שוורץ, גם הוא מכותבי המחקר. "בטורקיה הבינו שהיעדר בידוד במבנים עולה לכלכלה 10 מיליארד דולר מדי שנה, ועל כן המדינה שם הטמיעה תקן מחמיר לבידוד, אשר בעזרתו הפכה למובילה בתחום. היקף העסקאות בו זינק שם לכ-4 מיליארד אירו בשנת 2012, הכולל שוק של כ-200 חברות". עוד עולה מהמחקר כי היקף העסקאות בשוק האירופאי בתחום הבידוד עמד בשנה זו על כ- 9.6 מיליארד אירו, והצפי הוא כי עד 2017 היקפן יעלה לכדי 10.57 מיליארד.

בהקשר לכך, בשוק הפרטי המקומי הבינו חברות שונות את חשיבות הנושא, מה שהוביל אותן לייסד את פורום הבידוד תחת המועצה הישראלית לבנייה ירוקה. זאת במטרה להעמיד את ישראל בשורה הראשונה עם המדינות המקדמות בידוד בעולם. בשלב זה חברים בפורום החברות איטונג, פוליביד, תרמוקיר, האאמה, גולמט, מיסטר פיקס, חניתה ומלגול, וקיימת כוונה להרחיב את הפורום לבעלי עניין נוספים כגון יועצים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבנייה. "המטרה המרכזית של הפורום היא הטמעת הבידוד כאלמנט מהותי בבנייה. על ידי כך אפשר יהיה לייצר שוק שיכלול אלפי מקומות תעסוקה חדשים ויוביל לצמצום הנזק הסביבתי הקשור בענף הבנייה", אומרת הילה ביניש מנכ"ל המועצה לבנייה ירוקה, "אחד האמצעים המרכזיים לעשות זאת הוא באמצעות קידום של דירוג אנרגטי לדירות בישראל ובשלב זה אנו מרכזים מאמצים רבים ביצירת דירוג כזה על מנת שהמדינה תוכל לאמצו".

Silence is Golden