ייצור חשמל סולארי לפי הסדרת מונה נטו

אנרגיה מתחדשת

ביום הסברה בנושא "חשבונות צרכן/יצרן במונה נטו – ייצור חשמל סולארי לפי הסדרת מונה נטו", שהתקיים ב-13.8.15, התכנסו יזמים ולקוחות פרטיים על מנת להבין את ההסדר המורחב שייצא לפועל החל מה-1.9.15.

בישראל אנרגיית השמש היא ככורח המציאות, הדגיש פרופ' איתי סנד, ראש החוג למדיניות ציבורית. יש לחצים אדירים לקדם את הנושא בממשלות. אנו נמצאים בהליך היסטורי על סף שינוי. בשבועיים האחרונים פירסמו טובי המומחים בעולם שמדובר בשינויי אקלים בטווח של 30 שנה בלבד, כתוצאה מכך יעלה מפלס המים בשלושה מטרים במידה ולא נשנה את דרכינו ונפחית בפליטות גזי החממה.

כיום קיימת אנרגיה זולה, זמינה ולא מזהמת. מי שמייצר את המהפכה של ייצור אנרגיות מתחדשות אלו הצרכנים – הקטן והבינוני. להבדיל ממודל התאגידים הגדולים בכלכלה הניאו-קלאסית, בייצור של אנרגיה מתחדשת אין יתרון לגודל. כך למשל, בגרמניה 47% מהאנרגיה מיוצרת ע"י יצרנים קטנים (נתון משנת 2012).

אם כך למה השוק בישראל אינו הפך למוביל באנרגיה סולארית מתחדשת? כמו בהרבה תחומים נוספים, הרגולציה, המיסוי וחוסר יציבות במדיניות הציבורית עוצרים את השוק מלפרוץ קדימה.

ובכל זאת, לכל החלוצים, הלקוחות הפרטיים המייצרים עד הספק של 5 מגהוואט, הנה הסבר על תהליך ההתחשבנות בהסדרת מונה נטו מול חברת החשמל.
על פי דבריהם של גב' ענת אורן אלעד, מנהלת מחלקת צרכנות ותעריפים ומר עמית פלישון, אחראי תחום אנרגיות מתחדשות בחברת החשמל, התחשבנות בהסדרת מונה נטו היתה אמורה להיות פשוטה והפכה מורכבת עקב בירוקרטיה מול רשויות המס. מבחינתם, חברת החשמל עושה מאמצים רבים בכדי לפשט את תהליך ההתחשבנות.

החל מה-1.9.15 יפתח הסדר מורחב לא רק ללקוחות תע"וז אלא גם ללקוחות בתעריף אחיד שברשותם מתקני ייצור בהספק של עד 25 קילוואט, ללא חיוב תע"וז. מהות ההסדרה מאפשרת לרשת של חברת חשמל לשמש כאמצעי אגירה. הצרכן מייצר אנרגיה בשעות השמש, צורך את האנרגיה עבורו והאנרגיה הנותרת עוברת לרשת החשמל הארצית.

להבדיל מההסדר הקודם, ההתחשבנות של חברת החשמל מול היצרן הסולארי עברה להתחשבנות בכסף (המומר למחיר האנרגיה) ולא בקוט"שים. כלומר, ההתחשבנות בקרדיט היא רק בגין האנרגיה הנכנסת לרשת.

מדובר בשתי עסקאות נפרדות מאחר ועסקי ברטר אסורים על פי חוק (לא ניתן לקזז קוט"ש ייצור בקוט"ש צריכה) . לכן, שימוש בקרדיט עבור ייצור חשמל סולארי מחייב הגשת חשבונית לחברת החשמל ותשלום מיסים בהתאם על מנת לקבל את ההחזר.

Silence is Golden